Sorting
Source
Katalog zbiorów
(13)
Form of Work
Książki
(13)
Publikacje popularnonaukowe
(7)
Poradniki i przewodniki
(4)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje naukowe
(2)
Status
available
(9)
unavailable
(4)
Branch
Nieporęt
(13)
Author
Grandin Temple (1947- )
(2)
Rossowski Dariusz
(2)
Adamiec-Siemiątkowski Mikołaj
(1)
Barker Teresa H
(1)
Bekoff Marc (1945- )
(1)
Brożek Bartosz (1977- )
(1)
Chawziuk Tadeusz
(1)
Davies P. C. W. (1946- )
(1)
Furman Michał
(1)
Gibbs Daniel
(1)
Gibson David J
(1)
Godfrey-Smith Peter (1965- )
(1)
Głuszak Alicja
(1)
Hare Brian (1976- )
(1)
Hohol Mateusz (1987- )
(1)
Kiper Dasha
(1)
Kitcher Philip (1947- )
(1)
Korsgaard Christine M. (1952- )
(1)
Lamża Zuzanna
(1)
Levesque Emily (1984- )
(1)
Liszka-Drążkiewicz Agnieszka
(1)
Macedo Stephen (1957- )
(1)
Mazurek Krzysztof (1956- )
(1)
Mendroch-Karbowska Monika
(1)
Moore Debra
(1)
Noble James M
(1)
Ober Josiah
(1)
Panek Richard
(1)
Pierce Jessica (1965- )
(1)
Singer Peter (1946- )
(1)
Skonieczny Krzysztof
(1)
Szymański Sebastian
(1)
Trivers Robert (1943- )
(1)
Waal F. B. M. de (1948- )
(1)
Woods Vanessa
(1)
Wołoszyn Kinga
(1)
Wright Robert (1957- )
(1)
Śmietana Michał Stanisław
(1)
Year
2020 - 2025
(9)
2010 - 2019
(4)
Time Period of Creation
2001-
(12)
Country
Poland
(12)
Language
Polish
(13)
Audience Group
Opiekunowie i opiekunki rodzinni
(1)
Demographic Group
Literatura amerykańska
(2)
Subject
Otępienie
(3)
Autyzm
(2)
Choroba Alzheimera
(2)
Etologia
(2)
Etyka
(2)
Inteligencja (psychologia)
(2)
Psychologia zwierząt
(2)
Altruizm
(1)
Astronomia
(1)
Astronomowie
(1)
Botanika sądowa
(1)
Chorzy z chorobą Alzheimera
(1)
Chorzy z otępieniem
(1)
Dziecko autystyczne
(1)
Ewolucja
(1)
Filozofia umysłu
(1)
Gibbs, Daniel
(1)
Grandin, Temple (1947- )
(1)
Głowonogi
(1)
Kosmologia
(1)
Kryminalistyka
(1)
Leczenie
(1)
Naczelne
(1)
Neurolodzy
(1)
Obserwacje astronomiczne
(1)
Opieka długoterminowa
(1)
Osoby z autyzmem
(1)
Ośmiornice
(1)
Pielęgnacja chorych
(1)
Planetaria i obserwatoria astronomiczne
(1)
Psy
(1)
Rehabilitacja medyczna
(1)
Styl życia
(1)
Trivers, Robert (1943- )
(1)
Wielki Wybuch
(1)
Wszechświat
(1)
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD)
(1)
Zachowanie się zwierząt
(1)
Zwierzęta
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
2001-
(3)
1945-1989
(2)
1989-2000
(2)
1901-2000
(1)
Subject: place
Stany Zjednoczone (USA)
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(4)
Pamiętniki i wspomnienia
(3)
Poradnik
(3)
Publikacje naukowe
(1)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Domain
Biologia
(5)
Medycyna i zdrowie
(4)
Fizyka i astronomia
(2)
Psychologia
(2)
Filozofia i etyka
(1)
Prawo i wymiar sprawiedliwości
(1)
13 results Filter
No cover
Book
In basket
Czy zwierzęta są zdolne do empatii, traktują się fair, współpracują i pomagają sobie nawzajem w kłopotach? Krótko mówiąc, czy zwierzęta przejawiają inteligencję moralną?

Najnowsze badania naukowe rozbijają ustalone granice między ludźmi i zwierzętami zmuszając nas do poszerzenia horyzontów i rewizji przestarzałych stereotypów dotyczących tego, co zwierzęta mogą, a czego nie mogą myśleć, robić i czuć.
Marc Bekoff i Jessica Pierce łącząc wieloletnie doświadczenie i badania z zakresu poznania dowodzą, że zwierzęta posiadają szeroki repertuar zachowań moralnych. Nie tylko wykazują się poczuciem sprawiedliwości i wzajemności, ale też są zdolne do ufności, wybaczania i empatii. 
Dzika sprawiedliwość przedstawia nie tylko aktualny stan wiedzy, lecz także prowokuje do przemyślenia naszych relacji ze zwierzętami i naszych wobec nich obowiązków.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 59 (1 egz.)
Book
In basket
Czy przestrzeń ma prędkość, a czas - kształt? Czy możliwa jest podróż w czasie i powstawanie czegoś z niczego? Czy nasz kosmos jest jedynym wszechświatem, a Ziemia jedynym miejscem, gdzie istnieje życie?Kilkanaście lat temu w gwiazdozbiorze Erydanu odkryto dziwnie pusty fragment nieba, który zgodnie z obecnymi modelami kosmologicznymi nie powinien istnieć - zupełnie jakby coś ,,pożarło" kawałek wszechświata. Czym jest ta gigantyczna pustka i jak powstała?To tylko jedna z wielu zagadek, z którymi zmagają się współcześni kosmologowie. Choć dzięki postępom fizyki i astronomii potrafimy prześledzić życie i śmierć gwiazd, usłyszeć drgania czasoprzestrzeni i dostrzec łunę Wielkiego Wybuchu, kosmos wciąż kryje przed nami wiele tajemnic, na czele z tą najważniejszą - jak powstał wszechświat i życie.Najnowszą książkę Paula Daviesa czyta się jak najlepszą powieść kryminalną. Słynny fizyk gra w niej rolę detektywa, który błyskotliwie i z gawędziarską swadą prowadzi nas od zagadki do zagadki, proponuje i rozważa możliwe odpowiedzi, ale i stawia kolejne znaki zapytania."Przejrzyste, pełne wiedzy i dowcipu wprowadzenie do wielkich pytań współczesnej fizyki i kosmologii, w którym opisane są nie tylko triumfy, ale także sprawy nierozwiązane. Paul Davies w najlepszym wydaniu!"Ian Stewart, autor książki Liczby naturyPowyższy opis pochodzi od wydawcy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 52 (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Neurolog Daniel Gibbs pisze refleksyjną, pouczającą, miejscami humorystyczną i wzruszającą relację z pierwszej ręki na temat życia we wczesnej fazie choroby Alzheimera. Splata wiedzę kliniczną, nabytą dzięki dekadom opieki nad pacjentami, z własnym przeżywaniem choroby. Widoczne na wynikach badań zmiany na swoim mózgu porównuje do tatuażu. A ten był w wielu społecznościach uważany za oznakę realizacji konkretnej misji.Tak jest i w moim przypadku, podkreśla Gibbs. Dlatego powstała ta książka. Mam nadzieję, że zawarte w niej optymistyczne przesłanie da ludziom poczucie sprawczości w sytuacjach, w których ogarnia ich bezradność w obliczu choroby.Tatuaż na mózgu jest ucieleśnieniem determinacji Gibbsa, aby pracować jak najdłużej, przynieść pomoc jak największej grupie ludzi i działać na rzecz jak najwcześniejszego rozpoznawania choroby Alzheimera wśród pacjentów.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 61 (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Odkryj jak rośliny pomagają w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych! Gwałciciel i morderca Charles Ashley nie zostałby złapany, gdyby nie mech pod paznokciami jego ofiary. Liście przyczepione do kaptura bluzy D’Angela Darby’ego umożliwiły skazanie go za popełnione morderstwo. Ciało pewnego mężczyzny znaleziono tylko dzięki temu, że ze znajdującego się w jego żołądku nasiona wyrósł nietypowy dla tego obszaru figowiec. W " Dowodach zbrodni " David Gibson omawia głośne przypadki spraw kryminalnych, do których rozwiązania przyczyniły się rośliny rosnące na miejscu zbrodni lub znalezione w ciałach ofiar i na rzeczach należących do przestępców. Dzięki nim osądzono i skazano wielu morderców z pierwszych stron gazet, takich jak Ian Huntley (morderstwa w Soham, Anglia, 2002) i Bruno Hauptman (porwanie małego Lindbergha, Stany Zjednoczone, 1932). Analiza roślin umożliwiła także zlokalizowanie "składu" Teda Bundy’ego, czyli miejsca, gdzie zostawiał głowy swoich ofiar. Książka Davida Gibsona zdecydowanie nie jest lekturą dla wrażliwych. Natomiast prawdziwi wielbiciele zagadek kryminalnych przeczytają ją z zapartym tchem.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 34 (1 egz.)
No cover
Book
In basket
"Kiedy nurkujesz w oceanie, zanurzasz się w początek każdego z nas". - P. Godfrey-SmithMimo że ssaki i ptaki są powszechnie uważane za najmądrzejsze stworzenia na Ziemi, najnowsze badania dowodzą, że wyższa inteligencja pojawiła się na bardzo odległej gałęzi drzewa życia. Mowa o głowonogach, a przede wszystkim ośmiornicach, jednych z najbardziej zadziwijących zwierząt zamieszkujacych oceany. Są inteligentne, ciekawskie, mają zdolność uczenia się, odróżniania kształtów i rozpoznawania ludzi. Potrafią odkręcić słoik, pluć w żarówkę, by zgasić światło, znaleźć wyjście z labiryntu i brawurowo uciec z niewoli. W zdolności do kamuflażu nie mają sobie równych; w ciągu niespełna sekundy mogą upodobnić się do koralowca, kępki wodorostów czy piaszczystego morskiego dna. Jak to możliwe, że stworzenia obdarzone takimi zdolnościami wyewoluowały w linii tak radykalnie różnej od naszej? Peter Godfrey-Smith zabiera nas w podróż przez oceany - zarówno te współczesne, jak i archaiczne - w poszukiwaniu prapoczątków świadomości. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych oraz własnych podwodnych obserwacjach, odkrywa tajemniczy i fascynujący świat innych umysłów, pozwalając nam zrozumieć naturę naszych własnych.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 59 (1 egz.)
Book
In basket
Światowej sławy autorka i osoba autystyczna Temple Grandin oraz psycholożka Debra Moore przedstawiają dziewięć sposobów wspierania dzieci i nastolatków w spektrum autyzmu. Temple Grandin dzieli się swoim osobistym doświadczeniem i historiami opowiadanymi przez szukających jej wsparcia rodziców i specjalistów, a Debra Moore wykorzystuje doświadczenie psychologa, pracującego od wielu lat z dziećmi i nastolatkami w spektrum oraz ich opiekunami. I to właśnie do tej grupy skierowany jest Autyzm. Przewodnik. Nauczyciele, pedagodzy specjalni, psycholodzy, terapeuci zajęciowi, logopedzi, a przede wszystkim rodzice dzieci i nastolatków w spektrum znajdą w książce wiele przykładów i porad oraz szczegółowo opisane sposoby wsparcia. Żadne dziecko nie może pokonać drogi do dorosłości samotnie. Pedagodzy, rodzice i terapeuci są wzorcami, kibicami i przewodnikami. To dary, które możemy przekazać każdemu dziecku.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 159.9 (1 egz.)
Book
In basket
JAK WYGLĄDA WEWNĘTRZNY ŚWIAT OSOBY AUSTYSTYCZNEJ Fascynująca podróż do wnętrza autystycznego umysłu wiedzie przez rozmaite struktury mózgowe, geny oraz codzienne doświadczenia osób autystycznych i ich opiekunów. Temple Grandin, sama będąca osobą autystyczną, pokazuje, że kluczem do zrozumienia autyzmu są zmysły, których odmienne funkcjonowanie warunkuje sposób doświadczania świata. Przygląda się różnym typom myślenia, których właściwe wykorzystanie może prowadzić do zdumiewających rezultatów. Książka uczy osoby autystyczne, ich rodziny, lekarzy i terapeutów, jak rozpoznać i wykorzystać potencjał drzemiący w mózgu autystycznym, a pozostałym czytelnikom pozwala lepiej zrozumieć funkcjonowanie umysłu i działanie mózgu w ogóle.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 61 (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?Bestseller New York Timesa.Czy rzeczywiście nasze psy upodabniają się do nas, a my do nich?Kto kogo udomawia?Czy naprawdę wiemy, gdzie kryje się sekret psiej inteligencji?Miłośnicy psów mogliby bez końca rozprawiać o tym, jak sprytni są ich podopieczni, jak wiele rozumieją i jak dalece są im oddani.Autorzy Psiego geniuszu, Brian Hare i Vanessa Woods, nie są pod tym względem wyjątkami, jednakże w odróżnieniu od większości wielbicieli czworonogów mają możliwość przekucia własnych obserwacji w twardą naukę. Pracując w Duke Canine Cognition Center, ośrodku akademickim zajmującym się wyłącznie psim poznaniem, na bieżąco weryfikują eksperymentalnie najróżniejsze powszechne przekonania narosłe wokół naszych najlepszych przyjaciół. Dzięki temu wreszcie raz na zawsze możemy rozstrzygnąć, która rasa jest najinteligentniejsza, czy rzeczywiście należy obawiać się pitbuli oraz czy prawdą jest, że "udomowiony" oznacza "głupszy". Jesteś przekonany, że wiesz, co twój pies chce ci powiedzieć?
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 636 (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Dasha Kiper postanowiła napisać o demencji w sposób, w jaki nikt do tej pory tego nie robił - stawiając na pierwszym miejscu relację opiekunów z ich podopiecznymi. Wykorzystując swoje osobiste doświadczenia i wiedzę psycholożki klinicznej, pokazuje codzienne zmagania z chorobą, drogę do jej akceptacji i towarzyszące temu emocje, z którymi trudno sobie poradzić. A odczuwają je i chorzy, i opiekunowie: niecierpliwość, gniew, strach i wreszcie przytłaczające poczucie winy.Dlaczego opieka nad osobami cierpiącymi na demencję jest taka trudna? Gdy znika czyjaś pamięć, gdy zmieniają się osobowość i zachowanie, to z kim wówczas mamy do czynienia? Dlaczego to, co robimy, nigdy nie wystarcza?Wyłaniający się z rozmów z opiekunami obraz codzienności z chorobą potrafi przytłoczyć i przestraszyć, ale można znaleźć w nim także pocieszenie. Po to właśnie powstała ta książka - aby wszyscy byli i obecni opiekunowie poczuli, że nie są sami.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 159.9 (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Astronomia kojarzy się z romantycznym zajęciem uprawianym przez marzycieli i nocnych marków, odzianych w białe fartuchy, wpatrujących się w niebo przez ogromny teleskop. Nic bardziej mylnego, śmieje się Emily Levesque, autorka reportażu Obserwatorzy gwiazd.Każdy astronom musi mieć żyłkę awanturnika, determinację prawdziwego odkrywcy, stalowe nerwy i refleks samuraja. Przyda się także szczypta dobrego humoru i odrobina szaleństwa. Astronomowie podróżują do stratosfery i na biegun południowy, stawiają czoła niedźwiedziom polarnym i uzbrojonym ludziom, a nawet giną w pogoni za kilkoma cennymi promieniami światła. Zasypiają obok gigantycznych pająków i z drżeniem nasłuchują niepokojących skrzypień obracającego się teleskopu. Oby tylko nic się nie zepsuło!Mimo wszystko (a może właśnie dlatego) Emily Levesque nigdy nie żałowała decyzji o poświęceniu życia astronomii. Nocne niebo zawsze urzekało ją pięknem i tajemniczością, więc każda chwila spędzona w obserwatorium to wspaniała przygoda.Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 52 (1 egz.)
No cover
Book
In basket
"Żyjąc z demencją" jest przewodnikiem po wszystkich aspektach życia z demencją - czy to w roli pacjenta, czy jego przyjaciela lub opiekuna.James M. Noble przeprowadza czytelnika przez wszystkie etapy choroby. Wyjaśnia, jak rozpoznać pierwsze objawy demencji, jakie są jej stadia, czym się różni choroba Alzheimera od innych rodzajów otępienia. Szczegółowo opisuje sposoby leczenia oraz terapii niefarmakologicznych, a także doradza, jakie zmiany wprowadzić do stylu życia. Tłumaczy, jak wspierać chorego oraz zaplanować długoterminową opiekę nad nim. Przypomina też opiekunom, żeby dbali także o siebie i nie wahali się prosić o wsparcie."Zależało mi na tym, żeby moja książka przypominała spotkanie z lekarzem siedzącym po drugiej stronie biurka w gabinecie", opowiada James M. Noble. "Twarzą w twarz podczas szczerej, nieraz trudnej rozmowy."Ta książka jest dla Ciebie, jeśli chcesz się dowiedzieć, co możemy zrobić, żeby lepiej zrozumieć i leczyć demencję teraz i w przyszłości.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 61 (1 egz.)
Book
In basket
Robert Trivers to żywa legenda w świecie biologii i nauk społecznych, człowiek, którego magazyn "Time" uznał za jednego z największych naukowców i myślicieli dwudziestego wieku. Jest twórcą pojęcia altruizmu odwzajemnionego, teorii inwestycji rodzicielskich oraz konfliktu wewnątrz genomu. Jego odkrycia nie tylko zrewolucjonizowały genetykę i biologię ewolucyjną, lecz także wpłynęły na wiele innych dyscyplin, od medycyny i nauk społecznych po historię, ekonomię i studia nad literaturą.Trivers opowiada o swym niezwykłym, pełnym przygód życiu. W niepowtarzalnym stylu, z zuchwałym poczuciem humoru i przenikliwością komentuje wiele tematów, od amerykańskiego rasizmu, przez historię psychiatrii po zabójstwo Petera Tosha, muzycznego spadkobiercy Boba Marleya. Całość, okraszona anegdotami z życia luminarzy nauki, takich jak Richard Dawkins czy Stephen Jay Gould będzie znakomitą lekturą dla każdego, kto interesuje się nauką, kondycją ludzką czy naturą kreatywnego geniuszu.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 929 Trivers, R. (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Czy małpy są moralne, czy też moralność jest wynalazkiem ludzkim? Czy moralność jest tylko cienką zasłoną, którą kultura narzuca naszej zwierzęcej naturze? Czego filozof może się nauczyć, obserwując zachowanie małp? Prowokacyjna książka Fransa de Waala, światowej sławy prymatologa, podejmuje problem źródeł i ewolucji moralności. De Waal zwalcza pogląd, który określa mianem "teorii zasłony", głoszący, że ludzie są z natury egoistyczni, a moralność jest jedynie cienką zasłoną, którą narzuca nam społeczeństwo. W oparciu o ustalenia wieloletnich badań nad zachowaniem naczelnych, de Waal przekonuje, że źródeł naszej moralności szukać należy w ewolucyjnej przeszłości człowieka i u naszych najbliższych ewolucyjnych krewnych. Książka zawiera także polemiki z poglądami de Waala autorstwa Petera Singera, Christine M. Korsgaard, Philipa Kitchera oraz Roberta Wrighta. Normy moralne nie są odciśnięte w ludzkim genomie (.). Nie rodzimy się z żadnymi zaprogramowanymi zasadami moralnymi, ale ze zdolnością do odróżniania, jakie informacje należy przyswoić. Pozwala nam to zrozumieć, a w konsekwencji zinternalizować moralną tkankę społeczności, w której przyszło nam żyć. (Fragment książki)Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 59 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again