Sorting
Source
Katalog zbiorów
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(3)
Branch
Nieporęt
(3)
Author
Burdick Alan
(1)
Clark Stuart (1967- )
(1)
Lamża Łukasz (1985- )
(1)
Rossowski Dariusz
(1)
Trzeciak Marta A
(1)
Year
2010 - 2019
(3)
Time Period of Creation
2001-
(3)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Czas
(1)
Etologia
(1)
Rodzicielstwo
(1)
Wszechświat
(1)
Wychowanie
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(2)
Publicystyka
(1)
Domain
Biologia
(2)
Fizyka i astronomia
(2)
Historia
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Nad czysto fizycznymi i matematycznymi aspektami wciąż głowią się wielki umysły kosmologiczne. Mnie ciekawi raczej to, w jaki sposób czas przejawia się w biologii, a kwestią tą nauka zainteresowała się dopiero niedawno. Jak postrzegają czas organizmy żywe? Jak interpretują jego upływ komórki i ich wewnętrzna maszyneria? Jak przekłada się to na różne zjawiska w neurobiologii i psychologii, jak się ma do naszej świadomości jako gatunku? Zagłębiając się w świat badań nad czasem i rozmawiając z wieloma uczonymi "ologami", poszukiwałem odpowiedzi na od dawna dręczące mnie (i pewnie wielu czytelników tej książki) pytania. Na przykład: - Dlaczego czas płynął wolniej, gdy byliśmy dziećmi? - Czy doznawanie czasu naprawdę zwalnia, gdy uczestniczymy w wypadku samochodowym? - Jak to się dzieje, że pracujemy znacznie wydajniej, gdy mamy mnóstwo rzeczy do zrobienia, a nie potrafimy doprowadzić spraw do końca, gdy nic nas nie goni? - Czy mamy jakiś wewnętrzny czasomierz, który odlicza sekundy, godziny i dni jak zegar w komputerze? A jeśli tak, na ile jest on elastyczny? Czy można czas przyspieszać, zwalniać, zatrzymywać, cofać? - W ogóle jak i dlaczego on biegnie?
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 53 (1 egz.)
Book
In basket
Ale kosmos! / Stuart Clark ; przekład Łukasz Lamża. - Łódź : Feeria Science - Wydawnictwo JK, 2019. - 335, [1] strona : ilustracje ; 21 cm.
Książka Ale kosmos! w dziesięciu pasjonujących rozdziałach przedstawia historię badań kosmosu i teorii fizycznych próbujących opisać jego zagadki, a także zdaje relację z najnowszych odkryć, które być może zmuszą nas do napisania podręczników od nowa. 21 marca 2013 roku Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała mapę poświaty po Wielkim Wybuchu związanym z mikrofalowym promieniowaniem tła. Mapa zawiera anomalie, które rzucają wyzwanie naszemu wyobrażeniu wszechświata. Zmusza nas to do przewartościowania znanych nam dotąd pojęć, a może nawet do skonstruowania nowego modelu wszechświata. Stuart Clark zastanawia się, czy sformułowane przez Newtona prawa i teoria grawitacji muszą zostać napisane od nowa. Czy ciemna materia i ciemna energia są złudzeniem? Czy kiedykolwiek dowiemy się, co stało się przed Wielkim Wybuchem? Co znajduje się na dnie czarnej dziury? Czy istnieją wszechświaty przekraczające nasze własne? Czy istnieje czas? Czy niezmienne dotąd prawa fizyki mogą się zmienić? Dr Stuart Clark jest członkiem Royal Astronomical Society, autorem bloga "Across the Universe", który ukazuje się pod szyldem "Guardiana", oraz pisze artykuły do magazynu "New Scientist". Jego książki przetłumaczono na 20 języków.Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 52 (1 egz.)
Book
In basket
Lekarz weterynarii i popularyzatorka wiedzy przyrodniczej Marta Alicja Trzeciak z pasją odsłania kulisy niezwykłego świata zwierząt, przy okazji rozprawiając się z mitami na temat rodzicielstwa. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym: - czy zwierzęta karzą swoje dzieci, - czy matka jest z natury lepszym rodzicem niż ojciec, - czy płacz to próba zmanipulowania rodzica, - czy powinno się unikać noszenia dziecka na rękach, bo się "przyzwyczai". Nie wahaj się ani chwili i sięgnij po " Czy słonie dają klapsy. " Mogłoby się wydawać, że bycie rodzicem przypomina składanie mebli z Ikei: nic prostszego, o ile postępujesz zgodnie z instrukcją. A co, jeśli instrukcja się zgubiła, jest napisana w obcym języku albo ma wyłącznie stronę tytułową? W tej sytuacji większość rodziców - zarówno ludzkich, jak i zwierzęcych - musi zdać się na własne pomysły oraz intuicję. Obserwowanie sposobów wychowania stosowanych przez zwierzęta nie tylko dostarcza rozmaitych informacji na temat poszczególnych gatunków, lecz także potrafi nam wiele powiedzieć o nas samych. Oto skrząca się od ciekawostek książka o zwierzętach i ludziach, przy której nie raz się uśmiechniesz, a być może także zweryfikujesz pewne poglądy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 59 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again