Sorting
Source
Katalog zbiorów
(8)
Form of Work
Książki
(8)
Proza
(6)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Status
available
(4)
unavailable
(4)
Branch
Nieporęt
(8)
Author
Auslander Shalom (1970-)
(1)
Becker Emma (1988- )
(1)
Braszak Piotr
(1)
Cockrell Will
(1)
Dederer Claire (1967- )
(1)
Emezi Akwaeke (1987- )
(1)
Geppert Beata
(1)
Kamińska-Maurugeon Magdalena
(1)
Konowrocka-Sawa Dorota
(1)
Le Tellier Hervé (1957- )
(1)
Lisowski Rafał (1981- )
(1)
Murray Paul (1947- )
(1)
Stroiński Maciej (1984- )
(1)
Ulickaâ Ludmila Evgen`evna (1943- )
(1)
Wilga Agnieszka
(1)
Witczak Łukasz (1982- )
(1)
Year
2020 - 2025
(8)
Time Period of Creation
2001-
(7)
1901-2000
(1)
1989-2000
(1)
Country
Poland
(8)
Language
Polish
(8)
Demographic Group
Literatura amerykańska
(2)
Literatura francuska
(2)
Literatura irlandzka
(1)
Literatura nigeryjska
(1)
Literatura rosyjska
(1)
Subject
Amerykański sen
(1)
Artyści
(1)
Bogactwo
(1)
Chłopcy
(1)
Emigranci
(1)
Kanibalizm
(1)
Kobieta
(1)
Komercjalizacja
(1)
Kryzys finansowy
(1)
Mężczyzna
(1)
Nieheteronormatywność
(1)
Niemoralność
(1)
Organizacje turystyczne
(1)
Pisarze
(1)
Postawy
(1)
Prostytucja
(1)
Przemoc
(1)
Przewodnicy górscy
(1)
Pucz moskiewski (1991)
(1)
Rodzina
(1)
Rodzina dysfunkcyjna
(1)
Rzeczywistość alternatywna
(1)
Samoloty pasażerskie
(1)
Sobowtór
(1)
Tradycja
(1)
Twórczość
(1)
Ubóstwo
(1)
Wspinaczka wysokogórska
(1)
Śmierć
(1)
Subject: time
2001-
(3)
1901-2000
(2)
1989-2000
(2)
1801-1900
(1)
1945-1989
(1)
Subject: place
Stany Zjednoczone (USA)
(3)
Francja
(1)
Mount Everest (góra)
(1)
Nigeria
(1)
Genre/Form
Powieść
(5)
Opracowanie
(1)
Powieść psychologiczna
(1)
Powieść rosyjska
(1)
Reportaż problemowy
(1)
Domain
Historia
(2)
Gospodarka, ekonomia, finanse
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Literaturoznawstwo
(1)
Podróże i turystyka
(1)
8 results Filter
No cover
Book
In basket
Pasjonujący reportaż o procesie komercjalizacji wypraw na najwyższy szczyt świata. Niegdyś osiągalny tylko dla wąskiej grupy himalaistów, od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Everest został zdobyty blisko 12 000 razy. Dziewięćdziesiąt procent zdobywców szczytu stanowią klienci firm wspinaczkowych.Cockrell, patrząc na himalaizm w szerokim kontekście globalizacji, kapitalistycznej ekonomii oraz relacji Wschód-Zachód, bynajmniej nie jest w swoich rozpoznaniach jednoznaczny. W jego opowieści nie brakuje przewodników, którzy są szlachetnymi idealistami, czerpiącymi radość nie tyle z korzyści finansowych i osobistych sukcesów, ile z pomocy innym w spełnianiu życiowego marzenia.Korporacja Everest dobrze ukazuje główny spór w środowisku: między purytanami, niegodzącymi się na wspinaczkę pełną płatnych udogodnień, a wyrozumiałymi, którzy uważają, że każdy ma prawo do góry.To także historia o wykluczeniu: o "obywatelach i obywatelkach drugiej kategorii", a więc przewodniczkach, których klienci nie traktują z takim samym szacunkiem jak mężczyzn, oraz Szerpach, z powodów ekonomicznych skazanych na niebezpieczną pracę. Książka Cockrella stara się oddać sprawiedliwość wszystkim, którzy zginęli na legendarnym szczycie, niezależnie od tego, jakie były ich pobudki do podjęcia wyzwania.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 796 (1 egz.)
Book
In basket
"Śmierć Viveka Ojiego" autorstwa Akwaeke Emezi, osoby piszącej pochodzącej z Nigerii, konstrukcją przywodzi na myśl "Kronikę zapowiedzianej śmierci" Gabriela Garcii Marqueza. Emezi opowiada losy nieheteronormatywnego chłopaka dorastającego w nigeryjskim miasteczku, gdzie kwestia identyfikacji płciowej jest tabuizowana. Na przeszkodzie do swobodnej ekspresji własnej tożsamości i miłosnego spełnienia stają lokalne przesądy oraz bezwzględny patriarchat. Ta misternie skonstruowana powieść została wysoko oceniona przez zagraniczną prasę, a amerykański "Newsweek" uznał ją za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich 2020 roku."Emezi ma dar prozy równie przejmującej, czułej i szarpiącej za serce jak to, co opisuje. Tematyka książki bliska jest »Freshwater«, zwłaszcza jeśli chodzi o zgłębianie idei tożsamości przekraczającej granice ciała. Choć powieść obiecuje wyjaśnić zagadkę śmierci Ojiego, jej siła tkwi w odkrywaniu historii osoby, która przed bólem świata osłoniła się spokojem samoakceptacji. Oto dowód na to, co dobra literatura potrafi najlepiej: jest antidotum na niewidzialność".Sara Collins, "The Guardian""Powinni tę książkę przeczytać nie tylko ci, którym na sercu leży los osób LGBT+, osób niebinarnych, nie tylko ci, którzy mają dorastające dzieci i być może nie zdają sobie jeszcze sprawy, z jakiego rodzaju tematami i procesami (chciałem napisać »problemami«, ale to jakiś rodzaj pokutującej w społeczeństwie kalki, którą stanowczo odrzucam) może przyjść im się zmierzyć, ale także ci wszyscy, którzy uważają seksualną płynność, niebinarność, nieheteronormatywność za wpływ wyimaginowanej zgnilizny moralnej. Książka Emezi pokazuje, że w każdym zakątku świata rodzą się osoby, których nie da się przypasować do żadnej miary i opisu, że na tym także polega piękno ludzkiego istnienia — choć wciąż zbyt często przemienia się ono w tragedię. Której dałoby się uniknąć, gdyby wiedza i empatia wzięły w końcu górę nad ograniczeniami i idącymi z nimi w parze strachami".Michał Nogaś"Trudno napisać o tej powieści tak, żeby nie zepsuć przyjemności czytania. Krytyka nie bez powodu chwaliła ją za kunsztownie splecioną fabułę".Renata LisPowyższy opis pochodzi od wydawcy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 821-3 afr. (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Wesołe pożegnanie / Ludmiła Ulicka ; przełożył Piotr Braszak. - Wydanie I. - Warszawa : Filtry Wydawnictwo, 2024. - 181, [2] strony ; 21 cm.
W upalne sierpniowe dni roku 1991 grupa rosyjskich emigrantów spotyka się w nowojorskim mieszkaniu umierającego artysty, Alika, by przy nim czuwać i bawić go rozmową. Charyzmatyczny malarz, beztroski lekkoduch, był postacią uwielbianą przez wszystkich, zwłaszcza kobiety, które do końca zabiegają o jego względy. Wspomnienia o dokonującym żywota przyjacielu przerywane są sprzeczkami i mnożącymi się w głowach bohaterów wątpliwościami. Kogo Alik kochał najbardziej? Czy należy go ochrzcić przed śmiercią, co jest pragnieniem Niny, największej słabości malarza, topiącej smutki w licznych drinkach? Czy może powinien stać się "prawdziwym Żydem", o co z kolei zabiega rabin, obok popa doproszony na pożegnanie niewierzącego bon vivanta?Kulminacyjnym momentem książki jest pucz Janajewa, który bohaterowie oglądają w czasie rzeczywistym, dzięki transmisji CNN. Rosja, jaką znali i w jakiej czuli się dobrze, sypie się na ich oczach. A może jej nigdy nie było? I dlatego właśnie przylgnęli do teatralnej i wyobrażonej Rosji Alika?Ludmiła Ulicka w tej skondensowanej powieści porusza ważkie dla siebie tematy - znajdziemy tu spór dwóch wielkich religii, namysł nad losem emigranta skuszonego wizją amerykańskiego snu, wreszcie całe skomplikowanie myśli i uczuć związanych ze śmiercią, utratą, miłością i wygnaniem. A wszystko autorka oddaje w charakterystyczny dla siebie, pozbawiony patosu sposób.Wesołe pożegnanie to jedna z najlepszych powieści najważniejszej rosyjskiej pisarki, wielokrotnie wzmiankowanej jako kandydatka do literackiej Nagrody Nobla. Ponadto zawarta w niej próba rekonstrukcji rosyjskiej tożsamości wydaje się dziś bardzo aktualna.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 821-3 ros. (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Książka, która we Francji stała się bestsellerem, wzbudziła mnóstwo emocji i dyskusji - żeby ją napisać, autorka przez dwa lata pracowała w berlińskim burdelu. Becker pisze z czułością o tytułowym "domu", który w pewnym sensie zastąpił jej rodzinę, pokazuje wzajemną życzliwość i solidarność kobiet, kreśli zniuansowane portrety mężczyzn, którzy w dużej mierze poszukują bliskości. Prostytutki opisywane przez Becker nie są ofiarami, lecz robotnicami, które z własnej woli wykonują swoją pracę, nierzadko odnajdując w niej satysfakcję, a nawet przyjemność. Tytuł znalazł się w finale tak prestiżowych nagród jak Prix Renaudot czy Prix de Flore oraz otrzymał Prix du roman des étudiants France Culture-Télérama, spotkał się też z dobrym przyjęciem krytyki.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 821-3 fr. (1 egz.)
No cover
Book
In basket
Roman Polański, Woody Allen, Pablo Picasso, Miles Davis, ale także Virginia Woolf, Valerie Solanas, Doris Lessing. Pedofilia, przemoc, uprzedzenia rasowe, porzucanie dzieci, zdrady, nałogi. Czy wiedząc o grzechach geniuszy sztuki, ciągle możemy i powinniśmy zachwycać się ich dziełami? Czy wielcy artyści to zwyczajni ludzie, którym wolno tyle, co innym, czy może półbogowie, którym w geście wdzięczności za ich olśniewające dary społeczeństwo pozwala na więcej? Czasy się zmieniają i to, co kiedyś akceptowano, a przynajmniej puszczano płazem, dziś jest nie do wybaczenia. Kolejne fale feminizmu, ruchy emancypacyjne mniejszości, w końcu #MeToo zmieniły nasz świat. I bardzo dobrze. Zanim jednak strącimy z piedestału kolejną wielkość, wyrzucając na śmietnik "zbrukane" filmy, książki, płyty i obrazy, zastanówmy się, jak działa mechanizm cancel culture. Ile w nim słusznej chęci życia w lepszym, sprawiedliwym świecie, a ile brutalnej rynkowej gry oraz lęku "inkwizycji" przed jej własnymi grzechami. W końcu zapytajmy samych siebie: czy naprawdę nigdy nie fascynowało nas życie "potworów"? A zatem - czy w jakimś sensie nie złożyliśmy podpisu pod wspólnym zamówieniem na ich karygodne wyczyny i przestępstwa? My, konsumenci kultury. Książka Dederer nie daje łatwych odpowiedzi. I właśnie dlatego jest dobra.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 7 (1 egz.)
Book
In basket
Anomalia / Hervé Le Tellier ; przełożyła Beata Geppert. - Warszawa : Wydawnictwo Filtry, copyright 2021. - 380, [4] strony ; 22 cm.
Książka Hervego Le Telliera flirtuje z thrillerem i science fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi. Puszcza oko do netfliksowych seriali, a jednocześnie jest literacką konstrukcją nawiązującą do dzieł światowych klasyków, jak i do popkultury. Autorowi udało się dokonać niemożliwego: stworzył wciągający, oparty na suspensie bestseller dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrafinowanych czytelników.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 821-3 fr. (1 egz.)
Book
In basket
Żądło / Paul Murray ; przełożył Łukasz Witczak. - Wydanie I. - Warszawa : Wydawnictwo Filtry, 2025. - 562, [6] stron ; 25 cm.
Ta głośna książka przez wielu krytyków została okrzyknięta najlepszą powieścią ostatnich lat. Autorowi przyniosła liczne nagrody, między innymi Eason Novel of The Year oraz Nero Gold Prize. Znalazła się też w finale Nagrody Bookera. Niegdyś zamożnych Barnesów poznajemy w chwili, gdy globalny kryzys finansowy pogrzebał ich majątek. Materialna katastrofa pociąga za sobą emocjonalną - upadek lukratywnego biznesu Dickiego odsłania grę pozorów, w której uczestniczyli wszyscy bohaterowie. Mieszkańcy prowincjonalnego miasteczka zastanawiają się, czy o bankructwie salonu samochodowego nie zadecydował przypadkiem pierwiastek moralny. Tymczasem żona byłego potentata, Imelda, za młodu najpiękniejsza dziewczyna w całym hrabstwie, udaje przed sąsiadami, że wszystko jest w porządku, choć w domu rozgrywa się dramat. Córka Barnesów, Cass, utalentowana poetka i najlepsza uczennica w klasie, zamiast uczyć się do matury, raz po raz upija się na umór. Jej młodszy brat, PJ, boi się przyznać rodzicom, że ma za małe buty, i marzy o tym, by uciec z domu. Coraz bardziej ucieka też jego ojciec, który spędza czas w lesie z miejscowym renegatem, budując schron przed rzekomo zbliżającą się apokalipsą. Wszyscy zadają sobie pytanie o swoje miejsce w życiu i o to, dlaczego sprawy potoczyły się tak źle. Nikt jednak z nikim nie rozmawia, każdy chowa swojego trupa w szafie, a scalić rodzinę próbuje tylko mały PJ. Czy mu się to uda, skoro żadna z bliskich mu osób nie dopuszcza do głosu swoich uczuć? Paul Murray bywa określany odpowiedzią Dublina na Jonathana Franzena. Żądło jest bowiem rozległą realistyczną sagą rodzinną, w której dysfunkcje rodziny stanowią zwierciadło słabości całego społeczeństwa. Perspektywa każdego z bohaterów jest tutaj oddana z empatią, składając się na misterną, trzymającą w napięciu opowieść, od której nie sposób się oderwać i której zakończenie pozostaje z nami na długo [opis wydawcy].
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
All copies are currently on loan: sygn. 821-3 irl. (1 egz.)
Długość kolejki oczekujących: 1.
No cover
Book
In basket
Błyskotliwa satyra na trybalizm i polityki tożsamościowe. Autor - miejscami jadąc po bandzie - drąży konflikty wywoływane przez napięcia między tym, kim się czujemy i jesteśmy, a tym, jakimi inni chcą nas widzieć. Czym właściwie jest spuścizna rodzinna i społeczna? - pyta Shalom Asulander. - Jak bardzo determinuje nasze życie?Głównym bohaterem Matki na obiad jest Siódmy Seltzer, mąż i ojciec, zatrudniony jako lektor w wydawnictwie. Dla niego "tożsamość to zawsze było więzienie, z którego chciał tylko uciec - z bycia jakiegoś koloru (biały, czarny lub mieszany) i z jakiegoś miejsca w świecie (Ameryka, Europa, Rosja), bycia jakiejś płci (mężczyzna, kobieta) i orientacji (hetero lub homo), bycia jakiegoś rodzaju w sensie gramatycznym, jakiegoś wyznania (mono-, poli- i a-teizm) - z wiecznie się wydłużającej listy ciasnych cel więziennych, w których zamykano ludzi". Ale od tożsamości nie da się uciec. Co prawda Siódmy dawno zerwał ze swoją rodziną, ale gdy się dowiaduje, że jego matka umiera, nie ma wyjścia - jedzie.Na łożu śmierci mama szepcze mu dwa słowa, których zawsze się spodziewał: "Zjedz mnie". Prośba go nie dziwi, Seltzerowie bowiem to rodzina kanibali, należąca do prężnej niegdyś w Ameryce mniejszości etnicznej. Jest jednak pewien problem: matka ma sto dziewięćdziesiąt centymetrów wzrostu i waży dwieście kilo. To za dużo, nawet gdyby rozdzielić zmarłą pomiędzy wszystkie dzieci, których ma trzynaścioro. Sprawę pogarsza fakt, że Dziewiąty nie je mięsa, Drugi uznaje wyłącznie koszerną kuchnię, Pierwszy nienawidzi matki, a Szósty nie żyje. Choćby wszyscy się zebrali na tej ludożerczej stypie, nikt by już nie wiedział, jak to się właściwie robi, bo Kanibamerykanie wtopili się w społeczeństwo, zatracając swe zwyczaje. Ostatnim, który pamięta cokolwiek z dawnej tradycji, jest wujek Iszmael, jednak jego przewodnictwo nad zjazdem rodzinnym wywołuje jeszcze głębszy konflikt.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Nieporęt
There are copies available to loan: sygn. 821-3 amer. (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again